Atrakcje turystyczne

Częstochowa to także miejsce, gdzie znajdziecie Państwo mnóstwo sal zabaw dla dzieci. Zmieniając klimat z sakralnego na przygodowy – polecamy odwiedzić dzielnicę Raków, na terenie której mieści się oddział Muzeum Częstochowskiego, w którym chronione jest jedyne w Polsce pochodzące z 750-550 r. p.n.e. cmentarzysko kultury łużyckiej.

Miłośnikom artystycznych, zabytkowych wnętrz polecamy do zwiedzania także Kościół św. Zygmunta – najstarszy w mieście, pochodzący z XIV wieku; kościół św. Jana Apostoła i św. Barbary z I połowy XVII wieku. Starodruków oraz średniowieczne rękopisy iluminowane), Skarbiec … zaś dzieciom niewątpliwie największą frajdę sprawi wspinanie się na Wieżę Jasnogórską – najwyższy punkt Jasnej Góry i jedną z najwyższych wież kościelnych w Polsce – ma 106 metrów! Oczywiście na pierwszym miejscu na liście znajduje się sanktuarium na Jasnej Górze, do którego prowadzi szeroka aleja NMP przez sam środek miasta.

To miasto słynie nie tylko z sanktuarium na Jasnej Górze, ale kryje mnóstwo obiektów turystycznych, atrakcyjnych zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, a główna ulica jest bardzo miłym, długim deptakiem. Wjeżdżając do Częstochowy, odnosimy niemiłe wrażenie jest to miasto zaniedbane, szare i nieatrakcyjne. CZĘSTOCHOWA – MIASTO ZABYTKÓW I ATRAKCJI.

› CZĘSTOCHOWA – MIASTO ZABYTKÓW I ATRAKCJI. Akcję inicjowaną przez Zespół Szkół Technicznych wspierały częstochowskie szkoły: ZSSB , VI LO im. J. Dąbrowskiego, I LO im. J. Słowackiego, ZS im. Jana Kochanowskiego a także Urząd Miasta Częstochowy i Muzeum Częstochowskie. • grupa główna, kierowana przez Marka Fiszera – nauczyciela w Zespole Szkół Technicznych zwiedziła zabytki Częstochowy związane z XIX wiekiem.

Zwiedzano zabytkowe kamienice związane z rozwojem miasta w XIX wieku, Ratusz wybudowany po połączeniu Starej i Nowej Częstochowy, obserwowano częstochowskie Aleje z wieży Ratusza. • grupa kierowana przez Grzegorza Basińskiego – nauczyciela w VI LO im. J. Dąbrowskiego zwiedziła zabytki związane z historią przemysłu na Rakowie, Hutę Częstochowa, Pałacyk Handkego. Z dojazdem do Częstochowy nie ma oczywiście problemu.

Błeszno to południowa dzielnica Częstochowy, po lewej stronie głównej drogi z Katowic. Awno temu Błeszno było oddalone 2 km od Częstochowy, od której dzieliła go jeszcze wieś Raków. Konserwatorzy zabytków, którzy początkowo nie chcieli wpisać grodziska do rejestru zabytków, aby nie wchodzić w konflikt z właścicielem (sic!!) chcą go ostatecznie uratować.

Zniszczenie go oznacza poważne zubożenie historyczno-kulturowego krajobrazu Częstochowy. Częstochowie w dzielnicy Błeszno przy zbiegu ulic Szkolnej i Grobli znajdują się mokradła, na których w latach 90-tych odkryto murowane ślady gotyckiego zamku należącego do rodu Bielów herbu Ostoja. Sam Rynek Wieluński jest ciekawym miejscem: otaczają go kamieniczki z XIX wieku, jego ozdobą jest również neogotycki kościółek.

Zaglądający do tego miasta turyści zazwyczaj spacerują w rejonie Jasnej Góry i zwiedzają zabytki znajdujące się w ścisłym centrum miasta. Częstochowa znana jest przede wszystkim jako najważniejszy w Polsce ośrodek pielgrzymkowy. Ciekawa jest filia tego muzeum, która znajduje się w dzielnicy nazwie Raków.

Eksponowane tam zabytki pozwalają poznać przede wszystkim kulturę ludową okolic Częstochowy. Warto zajrzeć także do Muzeum Częstochowskie, które znajduje się w ratuszu. Na uwagę zasługuje Muzeum Produkcji Zapałek, urządzone we wnętrzach zabytkowej fabryki.

W jednej z tych kamienic podczas okupacji mieściła się kwatera główna AK. Częstochowa to nie tylko kościoły. Ciekawym kościołem, który niegdyś również należał do Paulinów, jest kościół św. Zygmunta. Cerkiew w Częstochowie powstała w drugiej połowie XIX wieku i miała służyć przebywającym w mieście rosyjskim urzędnikom.

Drugim, niezwykle ciekawym zabytkiem sakralnym w Częstochowie jest kościół św. Jakuba, który zajmuje dawną cerkiew św. Cyryla i Metodego. Z zabytków rzadziej odwiedzanych przez turystów na uwagę zasługuje zbudowany w XVII wieku kościół św. Barbary i Andrzeja Apostoła, który dawniej był istotną częścią zespołu klasztornego. Jasna Góra bez wątpienia zasługuje na uwagę, jednak podczas pobytu w tym świętym mieście warto zobaczyć i inne zabytki, których w Częstochowie nie brakuje.

Choć Częstochowa jest kojarzona głównie z ruchem pielgrzymkowym, nie brak tu licznych atrakcji, niekoniecznie związanych w klasztorem jasnogórskim. Już bardzo wielu potencjalnych pracowników zamieściło u nas swoje ogłoszenia, a duży ich odsetek zasila dziś swym potencjałem, 40% firm na terenie Częstochowy. Częstochowa to nie tylko święte miejsce pielgrzymek, to miasto również stawia przed swoimi mieszkańcami szerokie spektrum możliwości zatrudnienia.

Jeśli skończyłeś szkołę, stałeś się ofiarą restrukturyzacji w swojej firmie, dokuczył Ci pracodawca, nie podoba Ci się Twoja obecna praca lub po prostu szukasz bezskutecznie pracy w Częstochowie, trafiłeś w dobre miejsce. Merchandiser / Serwisant (wykładanie towaru) w firmie: DEM’a Promotion Polska miejsce pracy: Częstochowa 6 kandydatów. Pomocnik Produkcji/ Pakowacz w firmie: ITSC Agencja Pracy Tymczasowej miejsce pracy: Częstochowa 22 kandydatów.

Pracownik biurowy w firmie: Porwetto Finance Polska miejsce pracy: Częstochowa 192 kandydatów. Sprzedawca Salon Coccodrillo Częstochowa w firmie: Smart Investment Group Sp. z. miejsce pracy: Częstochowa. – Mamy nadzieję, że niedzielne kursy tym wyjątkowym pojazdem dorównają popularnością i zainteresowaniem turystycznej linii autobusowej „034”, która obsługiwana jest we wszystkie dni wakacji w Częstochowie zamiennie przez dwa autobusy piętrowe (z zamkniętym i otwartym dachem) – mówią przedstawiciele częstochowskiego MPK.

Materiały przygotowane przez Urząd Miasta Częstochowy. Fotografie zgromadzone na wystawie zostały w znacznej części nadesłane przez rodziny dawnych obywateli Częstochowy pochodzenia żydowskiego. W 1912 r. Abram Rozenblat założył pierwszą w Częstochowie szkołę elementarną z nauczaniem wyłącznie w języku polskim.

Powstało w 1917 r. Pierwsza siedziba mieściła się przy ul. Jasnej (dziś Waszyngtona), później przez wiele lat przy ul. Dąbrowskiego 3 a. Znaczącą rolę w Towarzystwie odgrywali bracia Henryk i Józef Markusfeldowie, Abram Sojka, Mojżesz Mokrauer, Leon Kopiński i Sandstein. Jego posługa w Częstochowie, jako głównego rabina miasta, trwała ponad 40 lat. Po wojnie ich szczątki ekshumowano i przeniesiono na cmentarz, a nad grobem wzniesiono pomnik, który upamiętnia także innych poległych członków ŻOB w Częstochowie.

W 1986 roku cmentarz został wpisany do rejestru zabytków. Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.